top of page
  • gokhanozerdem

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI ESTETİĞİ SSS | ANTALYA


- Meme küçültme benim için uygun mu?

Meme küçültme ameliyatı kişisel bir işlemdir. Her ameliyatta olduğu gibi başka kimlerin isteklerini karşılamak ve ya kendinizi daha kusursuz göstermek için değil ihtiyacınız olduğu için yaptırmalısınız.


- Bu ameliyata kimler adaydır?

Eğer fiziksel olarak sağlıklı iseniz; gerçekçi beklentilere sahipseniz; memelerinizin çok büyük olması sizi rahatsız ediyor ise; memeleriniz fiziksel aktivitelerinizi artık engelliyorsa; ağır memeleri destekleyen sütyen askısı iz bırakıyor ve omuzlarınızda ağrı yapıyorsa; duruş bozukluğu siz de görülmeye başladı ise siz bu ameliyata adaysınız.


- Bu ameliyatı kimler yapar?

Meme küçültme ameliyatlarını bu konuda eğitim almış ve tecrübe kazanmış Plastik ve Estetik, Rekonstrüktif cerrahi uzmanları tam teşekküllü ameliyathanesi olan hastane koşullarında kendi ekipleri ile yapmaktadırlar. Doktorunuzun Plastik cerrahi uzmanı olduğuna, Türk Plastik cerrahi derneğine kaydına (dernek resmi sayfasında liste bulunmaktadır) bakarak da anlayabilirsiniz. Amerika’da Plastik ve Estetik cerrahi uzmanının ayrıca yeterlik belgesi sahibi olup olmadığına bakılmaktadır. Plastik cerrahi uzmanınızın yeterlik belgesi var mı araştırınız. Yine yeterlik belgesi olan cerrahların listesi dernek sayfasında yer almaktadır.


- Muayene sırasında beklentileriniz neler olmalıdır?

Bu cerrahi girişimin başarısı muayene ve doktorunuz ile görüşme sırasında beklentilerinizi açık bir şekilde belirtmenize ve ön yargısız olup doktorunuzdan da detaylı bir bilgi almanıza bağlıdır. İstediğiniz sonucu öncelikle söylemelisiniz. Doktorunuz size cerrahi işlemin ulaşabileceği yaklaşık sonuçları, kendi hastalarına ait öncesi-sonrası resimleri üzerinde anlatacaktır. Bu resimler üzerinde kişiler arası izlerin farlılığı, hangi büyüklükteki memede nasıl ve ne kadar uzunlukta iz kaldığını görebilecek ve izler konusunda fikir sahibi de olacaksınız.


Olası sonuçları yanında potansiyel risk ve komplikasyonları hakkında doktorunuz ile konuşunuz. Size alerji yapan ilaçları, var ise mevcut kronik hastalığınızı, yine mevcut kullandığınız ilaçları, ailenizdeki kanser öykülerini söylemeyi de unutmayın. Doktorunuz sizi muayene edecek ve deri kaliteniz ile meme uçlarınızın konumuna, sarkma derecenize bakacaktır.


- Ameliyata hazırlık süreci aşamaları?

Ameliyattan önce en az 6 saat bir şey yememeniz ve içmemeniz sizden mutlaka istenecektir. Ameliyat günü veya öncesi anestezi doktoru konsültasyonu için sizden kan alınacaktır. Sonuçlar sonrasında ameliyat olmanızda her hangi bir sorun bulunmuyor ise doktorunuz sizi ameliyat öncesi görecek ve arşivleme, ilerde ameliyat öncesi ve sonrası görüntüleri karşılaştırmak için resim çekecektir.

Sonrası çizim safhası aslında ameliyat kadar önemli bir aşamadır. Çizimler sizin normalde nasıl bir meme hacmine, şekline sahip olmanızı, meme ucunuz vücudunuza göre aslında nerede konuşlanması gerektiğini gösterecektir. Doktor ameliyat sırasında bu çizimler rehberliğinde cerrahi işlemi gerçekleştirmektedir.


Çocuk sahibi olmak istiyorsanız doktorunuza bunu mutlaka belirtiniz.


Ameliyat öncesi sigara içiyorsanız bunu azaltmalı, ameliyat sonrası ise en az 10-15 gün bırakmalısınız. En az 1 hafta öncesinden aspirin veya benzeri kan sulandırıcı ilaçlar içiyorsanız bunu mutlaka doktorunuz bilgisinde sonlandırınız. Yine aynı etkiye sahip olabilecek E vitamini veya bitki çaylarını da bu sürede kullanmayınız. Anti-depresyon ilaçları kullanıyorsanız bunu mutlaka anestezi doktoruna bildiriniz.


- Ameliyat tekniklerine nasıl karar verilir, ameliyatta neler yapılmaktadır?

Küçültme için kullanılacak teknik sizi özel durumunuza, memelerinizin ulaşması istediğiniz boyuta, meme dokunuzun sarkma derecesi, deri gerginliğine, meme-yağ doku oranınıza, Plastik ve Estetik Cerrahi uzmanınızın tecrübesine bağlı olacaktır.


Çizimler eşliğinde cerrahınız kesiler ile memedeki fazla deri, meme ve yağ dokusunu alacaktır. Çok küçülmesini istemez, deriniz de çok gergin ise sadece liposuction (yağ alımı) ile yapılabilir. Ama bu çok nadiren yardımcı olmaktadır. Bazen yağ alma işlemi diğer tekniklere destek amaçlı da kullanılır. Şimdiki modern tekniklerde meme altı kıvrımında çok uzun iz kalmamaktadır. Yukarı dolgunluk daha iyi verilebilmektedir. Deri fazlalığınız fazla ve memenizin içi boşalmış ise işlemler sonrasında destek amaçlı silikon protez de yerleştirmesini doktorunuzdan isteyebilirsiniz.


- Sonuçlar uzun ömür olacak mı?

Meme küçültme ameliyatınızın sonuçları uzun ömürlü olacaktır. Önceki ağırlığa bağlı omuz ağrılarınızdan, fiziksel kısıntılarınızdan kurtulacaksınız. Tüm meme ameliyatları gardırop değiştirici işlemlerdir. Vücudunuza daha orantılı yeni görünümünüz kendi özgüveninizi artıracaktır. Tabi ki biz Plastik ve Estetik Cerrahlar kum saatini ters çevirmekteyiz. Yaşınız ilerledikçe deri ve dokularda ki değişiklikler devam edecek. Sarkma yer çekiminin de etkisiyle artabilecektir. Ameliyat sonrası sigara kullanımı, genetik faktörler, deri kalitesi, düzenli egzersiz ve su içimi, alkol kullanımı, alttan destekli sutyen takılması süreçte etkili olabilecek faktörlerdir.


- Ameliyatın potansiyel riskleri nelerdir?

Operasyonun amacınıza ulaşmanızı sağlamayacağını, olası risk ve komplikasyonlarını mutlaka bilmeli ve kabul etmelisiniz. Her ameliyat belli oranda risk taşır. Şunu da unutmamakta yarar var: ‘ Tecrübeli bir ekip bu riskleri azaltacaktır.’


Riskler şunları içerir: izlerin kalın ve koyu renkli kalması, enfeksiyon, kan toplanması, göğüs ucu his değişiklikleri, potansiyel emzirme güçlüğü (yeni tekniklerde bu olasılık iyice azalmıştır), ciltte renk değişimi, kalıcı pigmentasyon değişiklikleri, şişlik, berelenme, iyi planlanmamış ve doktor ile iletişimin kötü olmasından kaynaklanan sonuçtan tatmin olamama durumları sayılabilir. Hastanın ameliyat öncesi ve sonrası uyumu da bu riskleri arttırıp azaltabilir. Habersiz alınan ilaçlar, izler için doktor önerisine rağmen yapılmayan masajlar, sigara ve alkol kullanımı, yanlış sutyen seçimi veya hiç sutyen takılmaması, ameliyattan hemen sonra iyileşme döneminde yapılan ağır sporlar riskleri arttıracaktır.


- Ameliyattan sonra çok ağrı olur mu?

Meme küçültme ameliyatı sonrası duyacağınız ağrı diğer ameliyatlardan farklı değildir. İlk birkaç gün ağrı kesicilerle geçecek ağrılarınız olacaktır. İyileşme dönemini kapsayan 6-12 ay boyunca ara sıra batma, yanma hissi duyabilirsiniz, ancak şiddetli ağrı duyulmaz.


- Ameliyattan sonraki iyileşme süreci nedir?

Hastanede sıklıkla 1 gece yatmanız yeterli olacaktır. Bazen memeler ameliyattan hemen sonra bantlanabilir. Bazen de direk sporcu sutyeni hastaya giydirilir. Eğer bant kullanıldı ize bunlar 1-3 gün içerisinde çıkartılır. Sıklıkla deri altında kalacak şekilde eriyen dikişler atıldığı için dikiş alınımına gerek kalmaz. Normal ev işlerini, ağır olmadıkça yapabilirsiniz. Ağır kaldırmak veya çekmek, sizi zorlayacak spor aktivitelerinden ilk 1-2 ay kaçınmanızı öneririz. Memeler yer çekiminin de yardımı ile 2-3 ay içerisinde daha doğal görünüm alırlar.


İzlerin son şeklini alması için 1 yıl beklemeniz gereklidir. İlk haftalarda antibiyotikli krem ile dikiş hatları üzerine kendiniz basit bir pansuman yapabilirsiniz. Sonrasında en az 6 aya kadar yine dikiş hatları üzerine masaj yapmanız izlerin kabarmasını engelleyecektir. Sigara içenlerde, alkol kullanımı fazla olan ve genetik olarak yatkın kişilerde hem iz fazla kalacak hem de olası komplikasyon riskleri (örneğin dikiş hattında açılma) artacaktır.


- Meme küçültme sonrası emzirebilecek miyim?

Eskiden uygulanan tekniklerde normalde emziren bir bayanın tekrar emzirebilme olasılığı şimdi ki tekniklere göre daha azdı. Yeni modern tekniklerde bu oran artmıştır.


Normalde bayanların %65’i normal ve yeterli emzirebilmektedir. Ameliyata bağlı sorun yaşadığını söyleyebilmemiz için kişinin normalde emzirebildiğini bilmemiz gerekmektedir.


- Meme küçültme kanser yapar mı?

Meme küçültme ameliyatı kanser yapmaz. Belli miktarda dokunun da çıkartılması ile kanser riskinin bile azaldığını gösteren yayınlar Amerika’da yayınlanmıştır ancak kesinliği yoktur.


- Doğumdan ne kadar süre sonra ameliyat olabilirim?

Emzirme bittikten en az 6 ay sonrasında ameliyat olabilirsiniz. Aksi durumda memede enfeksiyon, buna bağlı dikişlerde açılma ve sonuçta daha kalın ve koyu izler görülebilir.


OP DR GÖKHAN ÖZERDEM

ESTETİK VE PLASTİK CERRAHİ MERKEZİ

ANTALYA | TEL: 0532 370 04 14


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page